Mit kell tartalmaznia a munkaszerződésnek?

A Munkaadód átadta a Munkaszerződést, de nem vagy biztos benne, hogy vajon minden részletre kiterjed-e a tartalma? A következő pontokban összeszedjük, hogy melyek azok az alapvető elemek, amelyekre érdemes odafigyelni.

A Munkaszerződés alapvetően egy olyan írásos megállapodás, amely a Munkaadó és a Munkavállaló között jön létre. Mindkét félnek kapnia kell egy aláírt verziót. A megállapodásban a Munkaadónak feltétlenül fel kell tüntetnie a fő elvárásokat és feltételeket.

Három fő terület van, amire minden esetben ki kell térnie a megállapodásnak.

  • Pontosan milyen munkakörben fog dolgozni a Munkavállaló
  • A lokáció, vagy  lokációk, ahol a munkavégzés zajlani fog
  • A munkavégzés pontos dátuma

Amennyiben a Munkaadó nem rögzített minden feltételt és részletet a megállapodáson belül,  akkor ezt még lehetősége van pótolni. Azonban erre a munkábaállást követő maximum 1 hónapon belül tehet eleget, szintén írásban, a következő pontokat érintve:

Részletes munkaköri leírás és a munkavégzés helye

Törvényileg járó szabadság és azok felhasználásának részletei

Felmondási idő hossza

Munkaidő-beosztás, munkarend

Munkabér részletei, egyéb juttatási elemek és a fizetés utalásának napja

Milyen adatokat kell a Munkavállalónak megadni a megállapodás során?

Ahhoz hogy sikeresen létrejöjjön a Munkaszerződés, a Munkaadónak számos adatot ismerni kell veled kapcsolatban, hiszen rögzítenie kell azokat a szerződésben. Ezért számítanod kell rá, hogy a munkába állás előtt ezeket el fogják kérni.

Melyek lehetnek ezek?

Teljes név, Leánykori név

Állandó lakcím, állampolgárság

Születési hely és idő

Családi állapot

TAJ szám

Adószám

Személyi igazolvány szám

Banszámlaszám

Legmagasabb iskolai végzettség és azok másolatai

Mi az, amit nem kérhetnek Tőled a szerződéskötés során?

Számos terület van, amit nem vagy köteles megmondani a megállapodás alatt és után. Ilyenek lehetnek például: magánügyek, családi problémák, gyermekvállalási tervek, szexuális orientáció, vallási és politikai nézetek, párttagság vagy részvétel vallási csoportok tevékenységében.

A Munkaszerződést aláírtuk. Mi a következő lépés?

A célunk az, hogy mielőbb beilleszkedjünk és új környezetünk sikere tagjává válhassunk.

Ehhez az időszakhoz nyújt remek segítséget most következő cikkünk, vagyis hogy “Hogyan lehetünk sikeresek már a próbaidő alatt is?“